Kako Izdati Knjigu u Srbiji - Iskustva i Saveti

Neda Blog 2024-06-19

Kompletan vodič kako izdati knjigu u Srbiji - finansiranje, izbor izdavača, marketing i lična iskustva autora. Saveti za samostalno izdavanje i distribuciju.

Kako Izdati Knjigu u Srbiji: Kompletan Vodič sa Iskustvima Autora

San svakog pisca je da vidi svoju knjigu štampanu i izloženu u knjižarama. Međutim, put do objavljivanja knjige u Srbiji može biti izazovan, posebno za autore koji tek počinju. Na osnovu iskustava brojnih pisaca, prikupili smo najvažnije informacije i savete o izdavanju knjiga.

Dve osnovne opcije za izdavanje knjige

Kada je reč o izdavanju knjige u Srbiji, autori se uglavnom suočavaju sa dve osnovne mogućnosti:

  1. Pronalaženje izdavača koji će prihvatiti rukopis
  2. Samostalno izdavanje kao autorsko izdanje

1. Rad sa izdavačkom kućom

Pronalaženje izdavača koji će objaviti vašu knjigu može biti izuzetno teško, posebno ako ste nepoznat autor. Većina velikih izdavačkih kuća retko prihvata rukopise neafirmisanih pisaca, osim ako niste poznata javna ličnost ili imate veze u izdavačkoj industriji.

"U Srbiji je gotovo nemoguće naći izdavača ako nisi neka poznata javna ličnost ili imaš novca da sve sam finansiraš," kako jedan iskusni autor kaže.

Ukoliko izdavač ipak prihvati vaš rukopis, obično ćete dobiti samo nekoliko primeraka svoje knjige, dok će izdavač zadržati većinu zarade od prodaje. Česta praksa je da izdavač uzima 40% od preostalih 50% nakon što knjižara uzme svoj deo, dok autoru ostaje tek 10-15% od prodajne cene po primerku.

2. Autorsko izdanje - samostalno izdavanje

Druga opcija je samostalno izdavanje knjige. Ovo podrazumeva da vi snosite sve troškove izdavanja, uključujući štampu, lekturu, dizajn korica i distribuciju. Da biste knjigu mogli distribuirati u knjižarama, morate se registrovati kao preduzetnik.

"Treba da postanete preduzetnik, tj. da osnujete agenciju za izdavaštvo. Tu vam je onda potreban i knjigovođa, pečat, uplatnice, prijemnice i slično," objašnjava jedan autor.

Troškovi osnivanja agencije za izdavaštvo su oko 5.000 dinara, ali imajte na umu da ćete morati svakog meseca da plaćate poreze i doprinose, bez obzira na to da li ste nešto zaradili ili ne.

Finansijska strana izdavanja knjige

Cena izdavanja knjige značajno varira u zavisnosti od broja strana, tiraža, kvaliteta korica i drugih faktora. Evo nekoliko primera cena koje su autori pomenuli:

  • Tiraž od 300 primeraka (90 strana): oko 560 evra
  • Tiraž od 500 primeraka: oko 1.000 evra
  • Tiraž od 300 primeraka (260 strana): oko 560 evra (autor je obezbedio lekturu i korekturu)

Mnogi izdavači nude opciju "štampe na zahtev", gde možete štampati manje količine (10, 20, 50 primeraka) po potrebi, što može biti finansijski povoljnije za početnike.

Marketing i distribucija - najveći izazovi

Kako ističu iskusniji autori, marketing i distribucija su često najveći izazovi kada je reč o izdavanju knjige:

"Veliki problem je što u našoj zemlji veliki izdavači ne prihvataju rukopise neafirmisanih autora... Manji izdavači kod kojih autori sami finansiraju svoju knjigu u zavisnosti od tiraža objavljuju ono šta je po njihovoj meri tačnije ličnom ukusu vredno za objavljivanje."

Neki od saveta za promociju knjige uključuju:

  • Organizovanje književnih večeri i promocija
  • Kreiranje bloga ili stranice na društvenim mrežama
  • Učešće na književnim konkursima
  • Saradnja sa lokalnim knjižarama i bibliotekama
  • Korišćenje ličnih kontakata u medijima

Važno je napomenuti da čak i kada izdavač objavi vašu knjigu, retko će se angažovati oko njenog marketinga, osim ako niste već poznati autor.

Zaštita autorskih prava

Pre slanja rukopisa izdavačima, važno je zaštititi svoje autorsko delo. Kao što jedan autor savetuje:

"Pazi da se tvoje delo celo ili prepravljeno ne pojavi jednom u knjižarama pod tuđim imenom. Ideje se kradu a ti si nepoznat autor i nisi zaštitila svoje delo."

Postoji više načina za zaštitu autorskih prava, uključujući čuvanje dokaza o datumu nastanka dela (npr. slanjem sebi preporučenog pisma sa rukopisom) ili registracijom kod organizacija za zaštitu autorskih prava.

Priprema rukopisa za izdavača

Pre nego što pošaljete rukopis izdavaču, neophodno je dobro ga pripremiti:

  • Pročitajte ga više puta i unesite ispravke
  • Obavezno ga dajte na lekturu i korekturu
  • Koristite standardne fontove (npr. Times New Roman 12)
  • Poštujte pravopis i gramatiku
  • Pripravite kratak sažetak (sinopsis) knjige
  • Dodajte kratku biografiju

"Ako mu pošalješ tekst pisan ošišanom latinicom koju skoro svi na forumu koriste i još nelektorisan, baciće je posle prve rečenice. Izdavači primaju tone rukopisa pa većinu ne pročitaju," upozorava jedan iskusni pisac.

Lična iskustva autora

Mnogi autori dele svoja iskustva o izdavanju knjiga, što može biti od velike pomoći početnicima:

"Ja sam objavila knjigu sama kao autorsko izdanje i imam problem sa distribucijom i reklamom... Možeš da je oglasiš preko nekih internet knjižara koje rade sa fizičkim licima ili da sama postaneš pravno lice."

Drugi autor ističe važnost istrajnosti:

"Sve u svemu u pitanju je rastezanje autorovih živaca na rezance za supu sve dok se knjiga ne objavi ali se na kraju uglavnom sve isplati naravno ukoliko delo zaista vredi."

Književni konkursi kao prilika

Za početnike, učestvovanje na književnim konkursima može biti dobar način da se istaknu:

"Probaj da odeš na konkursiregiona, tamo često bude kako naših tako i regionalnih konkursa i za priče i za romane često i slabije poznatih izdavača organizacija institucija."

Međutim, treba biti svestan da su neki konkursi "namešteni" ili služe samo za prikupljanje ideja.

Elektronsko izdavanje - alternativa štampanim knjigama

U poslednje vreme sve popularnija opcija je elektronsko izdavanje knjiga (e-books). Ovo može biti finansijski povoljnije, posebno za autore koji tek počinju:

"e-book editions www.e-knjige.org raspisuje konkurs za rukopise romana i zbirki priča na srpskom, hrvatskom, bošnjačkom ili crnogorskom jeziku."

Elektronske knjige se mogu distribuirati preko platformi kao što su Amazon i Barnes & Noble, sa autorovim tantijemama od 10 do 15%.

Zaključak: Put je težak, ali isplativ

Izdavanje knjige u Srbiji zaista nije lak poduhvat, posebno za autore koji tek počinju. Međutim, uz dobru pripremu, istrajnost i realna očekivanja, moguće je ostvariti san i videti svoju knjigu štampanu.

Kao što jedan autor kaže:

"Mislim dosta stvari dolazi samo od sebe ali mislim da se za pisanje treba dosta potruditi ako se očekuje od njega puno."

Najvažnije je verovati u svoje delo i nastaviti da pišete, bez obzira na prepreke. Kao što jedan budući pisac ističe:

"Dakle, sve ovo je napisala buduća velika i poznata spisateljica koja zaista ima šta da ispriča, čiji život prevazilazi sve do sada viđeno i pročitano."
Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.